O nás

Spolek Česká Krajka.cz je zatím neformální regionální skupina krajkářek z regionu Šluknovského výběžku, ale i Liberecka, které spojuje stejný zájem a velké nadšení pro ručně zhotovovanou krajku paličkováním. Připojit se může každá/každý, kdo má zájem o toto řemeslo, či ho jen zajímají ruční práce jakéhokoliv zaměření a souzní s naším cílem.

Cílem spolku je popularizovat krajkářské řemeslo v naší oblasti, seznamovat s ním širokou veřejnost, aktivně provozovat řemeslo a získávat řemeslnou zručnost. Zapojit se může každý, kdo má zájem poznat nejen českou krajku, krajkářské řemeslo, naučit se paličkovat, poznat historii, rekonstruovat krajky a aplikovat své poznatky v současnosti  např. vlastní tvorbou. Zapojit se mohou i výtvarníci a ostatní umělci, pro společné projekty a výstavy.

Spolek existuje od března 2009 a schází se každý čtvrtek Karlova 3144, Varnsdorf, objekt OBY, vchod z Karlovy ul.. Kdo je zdaleka, může s námi komunikovat např. elektronicky :), sejít se můžeme při nějaké prima krajkářské akci nejen ve Varnsdorfu.

*

K 20.9.2009 má spolek 9 členek a určitě několik příznivců :)

V říjnu 2009 nás bylo 12, od 3.12.2009 už je nás 14, vítáme nováčky a přejeme jim dlouhou výdrž a velkou trpělivost.

Od ledna 2010 je nás již 17, opět mezi sebou vítáme 3 nové zájemkyně o paličkování, k 21.1.2010 je nás 19, další 2 nadšenkyně začaly tvorbou řetízku a plátna, jen tak dál. Těšíme se na další nováčky :) Již je nás 22, posila přijíždí až z Mikulášovic (duben 2010).

Květen 2010. Navštívit nás přišla i krajkářka z Rumburku, která nás v mnohém inspirovala k další tvorbě zejména drobných a jemných krajek. Dozvěděly jsme se o krajkářkách v SRN, kousek za našimi hranicemi, plánujeme za nimi výlet, uvidíme, jestli se setkání uskuteční a zda se rozvine ve spolupráci.

Září 2010. Skupina krajkářek pracuje na projektu Pohádky motýlích domečků, pořádá kurzy paličkování a pilně připravuje výstavu do Městského divadla ve Varnsdorfu na Vánoce 2010. Chystáme kurzy řemeslných  a uměleckých dovedností a činností a také samozřejmě paličkování v Jiřetíně pod Jedlovou v srpnu 2011.

Říjen 2010. Proběhlo milé setkání s německými krajkářkami ve Varnsdorfu, sledujte ve fotogalerii. Navázali jsme spolupráci a těšíme se na další setkání, tentokrát asi v Německu.

Listopad 2010. Připojila se další krajkářka z Varnsdorfu a připravujeme výstavu na Vánoce. Také se pěkně rozvíjí projekt Pohádky motýlích domečků, upoutávka vyšla i v časopisu Paličkování, díky patří paní Ivě Proškové.

Jsme na facebooku http://www.facebook.com/#!/pages/Ceska-Krajkacz/140142262679509 připojte se k nám a staňte se našimi fanoušky :)

Prosinec 2010 – únor 2011. Připojily se další 2 krajkářky z Rumburku a Šluknova, přicházejí další Pohádky motýlích domečků, je prodloužena výstava krajek v Městském divadle ve Varnsdorfu Nitěná kouzla, předvádíme krajku na trzích v Horním Podluží a Rumburku, účastníme se prodejních vánočních trhů. Paličkujeme Krajky pro Červený kostel na podporu záchranných opravných prací kostela.

Březen – duben 2011. Připravena výstava paličkovaných krajek a druhá výstava Pohádek motýlích domečků v Kulturním domě ve výstavní síni ve Šluknově.

*

*

Pořádáme další kurzy paličkování víkendové i týdenní, pro začátečníky i pokročilé.

Připravujeme výstavy ručně zhotovované krajky technikou paličkování, předvádění paličkování na trzích a při veřejných akcích.

Sbíráme staré krajky a podvinky a tradiční vzory pro paličkování.

Máme zájem rekonstruovat staré vzory dochovaných částí krajek a podvinků, studovat historické materiály dochované v muzeích či rodinných archivech.

Vlastní tvorbu podporujeme publikováním a vydáváním metodických materiálů.

Přihlásit se můžete a podrobné informace získáte zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Paličkování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.